Hakkımda

by Burcu Aybat

Dr. Burcu Aybat

Eğitim Yöneticisi / Yazar

Eğitimde yenilikçi yaklaşımlar ve uygulamalar, öğretmenler için mesleki gelişim programları, öğretim programı geliştirme ve teknoloji entegrasyonu konularında 20 yıldan fazla süredir Robert Kolej, Enka Okulları, ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullarında pek çok farklı pozisyonda çalışma fırsatı yakaladım. Şu an İELEV Özel 125. Yıl İlkokulu ve Ortaokulu müdürü olarak görev yapmaktayım. ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde lisans ve yüksek lisansımı tamamladım. Doktoramı Bahçeşehir Üniversitesinde Eğitim Teknolojileri bölümünde yaptım. Uzmanlık alanlarım arasında müfredata yenilikçi yöntemlerin, yaklaşımların ve teknolojilerinin entegrasyonu; öğretmenler ve öğrenciler için profesyonel gelişim ve liderlik programları bulunmaktadır.

KAGIDER (Kadın Girişimciler Derneği) ve Microsoft tarafından Mayıs 2016’da Türkiye’de bilişim alanında yılın en başarılı kadın eğitimcilerinden biri seçildim. ERG (Eğitim Reformu Girişimi) ve Sabancı EDU tarafından düzenlenen “Okul Liderliği” programının “Öğretimsel Liderlik” modülünde ve “21. Yüzyılda Tasarımcı Öğretmen” programında eğitmen olarak görev almaktayım. ERG, TÜSİAD ve Sebit iş birliği ile hazırlanan online “Temel Düşünme Becerileri” öğretmen profesyonel gelişim programını tasarlayan ve hayata geçiren ekibi yönettim. Öğretmen 2.0, Tasarımcı Öğretmen 2.0, Geleceği Kodlayanlar, Her Öğretmen İnovatiftir, Uzaktan Eğitim Şart ve Eğitimde Google Şifreleri kitaplarının yazarıyım.

K12 düzeyinde Türkiye’nin tek “Adobe Eğitim Lideri” oldum. 2013 yılında Google Apps for Education Certified Trainer, 2015 yılında Microsoft Innovator Expert unvanlarını aldım. 2014 yılından bu yana 100’den fazla eğitmen yazarın aktif olarak yazdığı “Eğitimde Teknoloji” blog sayfasını kurdum. Türkiye’nin ilk düzenli Twitter sohbeti #egtkonus’u başlatan ekibin içinde çalıştım. Öğretmenlere yönelik hazırlanan ETUSP, STEM ve Maker Öğretmen sertifika programlarını hayata geçirdim. Edtechist ve EDK (Eğitimde Değişim Konferansları) gibi uluslararası eğitim konferanslarının organizasyon komitelerini yönettim. Teknoloji entegrasyonu projelerinin ve öğretmen profesyonel gelişim programlarının hayata geçirilmesi konusunda okullara danışmanlık yaptım. Çeşitli konferanslarda, seminerlerde ve çalıştaylarda farklı öğretmen gruplarına yenilikçi yöntem, yaklaşım ve teknolojilerinin müfredata entegrasyonu konusunda eğitimler verdim.

Hakkımda daha fazlasını öğrenmek için benim hikayemi okuyabilirsiniz.